lesson

2022 ÖABT ROMAN VE HİKAYE TAHLİLLERİ TEK DERS PAKETİ

star
star
star
star
star
schedule 40 Saat
Hakkında

ROMAN TAHLİLLERİ / TÜRK ROMAN BİLGİSİ DERSİ


Bu pakette Özdil Akademi'den herhangi bir paket alan tüm öğretmen arkadaşla % 50 indirim uygulanır.

İndirim kodunu almak için İnstagram: @ozdilakademiofficall hesabından bizimle irtibata geçiniz. 


Paket İçeriği:

* 2013-2021 arası Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı  ÖABT'de çıkan Türk romanı ve hikâyesi ile ilgili sorularda adı geçen romancılar, hikâyeciler ve eserleri ve çıkması muhtemel eserlerin eklenmesi ile oluşturulan bir listedeki tüm roman ve hikayeler ele alınacaktır. 
* Bu paket Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümü derslerine yöneliktir.
* Pakette toplam 30 - 40  saat arası konu anlatımı ve soru çözümü yapılacaktır.
* Dersin hocaları Yekta Özdil ve Doç Dr. Ömer Hoca'dır.Çıkan soruların analizleri ve ÖSYM'nin tarzından yola çıkarak “Türk Roman Bilgisi” adlı bu dersin içeriği şu şekilde oluşturulacaktır:

1. Türk roman bilgisi kapsamında Tanzimat’tan günümüze önde gelen seçilmiş 100 romancı ve eserleri üzerinde durulacaktır. Yazar isimleri 100 adetle sınırlandırılmıştır. Ancak yazarların eserlerinden söz edilirken  listedeki (Sadece paketi alan kişilere özel gönderilecek listedir.eserlerin dışında gerekirse başka eserlerine de değinilecektir.
2. Bu romancıların çok kısa bir şekilde hayatı ve edebî kişiliğinden de (eserleri ile ilişkilendirerek) söz edilecektir.

3. Bir roman üzerinde durulurken o “romanda ana hatları ile ne anlatıldığı”, “konunun başka romanlarla benzerlik gösterip göstermediği”, “anlatım özellikleri ile öncü ve ayırt edici özelliğinin bulunup bulunmadığı” bu bağlamda varsa “başka romanlarla olan benzerlik ve farklılığı” belirtilecektir. Kısaca, içeriği ve edebî özelliğine yoğunlaşılacaktır.

4. Dersimiz; eserin yazarı ve edebî anlayışı bakımından diğer yazarlarla, eserin içeriği ve anlatım özellikleri bakımından da başka eserlerle benzerlik ve farklılık ilgisi kurularak işlenecek ve bu bağlamda “örnek sorularla” konun kavranması ve pekiştirilmesi sağlanacaktır.

 

 

 

DERSİN KAZANIMLARI:
1. ÖSYM’nin ÖABT/Edebiyat sınavında da ön plana aldığı 100 Türk romancısının kısaca hayatı ve edebî kişiliğini öğrenir.

2. ÖSYM’nin ÖABT/Edebiyat sınavında da ön plana aldığı 100 Türk romancısının belli başlı romanlarını ve bu romanların içeriğini ve edebî özelliklerini belirler.

3. ÖSYM’nin ÖABT/Edebiyat sınavında da ön plana aldığı 100 Türk romancısı ile bunların belli başlı romanları arasında karşılaştırma yapar.

4. Türk romanının doğuşunu, ilk telif ve tercüme eserleri, romanın gelişimini, roman anlayışlarını ve türlerini(tarihi roman, polisiye roman, vs.), romanın anlatım tekniklerini, kısaca Türk romanı bağlamında roman türünün özelliklerini belirler.

5. Bütün bunların sonucunda da ÖSYM’nin ÖABT'de sorduğu Türk romanları bağlamındaki soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde cevaplandırır.


Değerlendirmeler
4.9
star star star star star
star star star star star
star star star star star_border
star star star star_border star_border
star star star_border star_border star_border
star star_border star_border star_border star_border
timer

Kursa/Eğitime Katıl

Kurs detaylayrına erişim

Kayıttan Dersler
400 ₺200
Canlı ve Kayıttan Dersler
400.00 ₺200

Eğitim/Kurs Danışmanları
  • check Yekta Özdil/ Eski Edebiyat - Beyit Şerhi - Yeni Türk Dili - Yeni Türk Edebiyatı - Batı Edebiyatı
  • check ÖMER HOCA
İletişim
05070439958
05060984215
08503036007
ozdilakademi07@gmail.com